San Diego

15 WRZEŚNIA – SAN DIEGO – MIASTO CHILLOUT – U

Tak jak wspomniałam jest to sporawe miasto. Nasz hostel był w dzielnicy Point Loma Heights –  Hi San Diego, Point Loma Hostel. San Diego jest miejscem wyluzowanej społeczności, nikomu się tu nie spieszy. Plaże są szerokie i piękne, piasek złocisty, a może migoczę w promieniach słońca. Najpierw pojechaliśmy na plaże o zachęcającej nazwie dog beach. Kuba dziwnie się na mnie popatrzył, ale mnie zawiózł. Choć nazwa ewidentnie mówiła o tym, że plaża jest dla psów mi to do głowy nie przyszło. Myślałam, że to tylko taka nazwa jak Duck beach w pólnocnej Carolinie czy Rabbit Beach w Lampedusa. Przecież ani na jednaj nie biegają kaczki, tym bardziej króliki ! Może przekombinowałam i to była plaża poprostu dla psów. Nawet rozdawali worki na psie kupki. 

wejście na plaże dla psów

Kawałek dalej była zwykła plaża i długie molo w głąb oceanu.  

plaża w San Diego
widok z mola

Na każdym kroku słyszy się tu język hiszpański, a w radiu meksykańskie piosenki. To dlatego, że miejsce to ma ścisły związek historyczny z przybyciem Hiszpanów na te rejony w XVI wieku. Pierwsze zabudowania powstały w okolicach dzisiejszego Old Town San  Diego w XIX wieku- pierwszej w Kalifornii osady hiszpańskich kolonizatorów. Większość zbudowań jest odwzorowana na niegdyś istniejących budynkach, siedem pozostało całkowicie oryginalnych. Jest tu hotel, wiele restauracji, sklep z cygarami, muzeum i wiele innych. Organizowane są festiwale, koncerty, pokazy tańca itp. Kultura meksykańska jest niesamowita, ludzie są pozytywni, zawsze uśmiechnięci i jacyś tacy szczęśliwi. Nie wiem czy to sprawka pogody czy kolorów, u nich wszystko jest wesołe i kolorowe… domy, ubrania, makijaże ! 

W Kulturze meksykańskiej nawet święto zmarłych, czyli Dia de Muertosjest „na wesoło”. Członkowie rodziny w kolorowych strojach, kapeluszach ruszają na cmentarz i tam bawią się, śpiewają, graja na gitarze, jedzą no i piją tequilę !! Wszystko to w imię wspomnień o zmarłym. Bardzo podobały nam się malunki w stylu upiornych postaci z bajki – jak w tle na zdjęciu. Ta kultura jest bardzo ciekawa i całkiem inna od naszej – polskiej. Wizyta w tym mieście bardzo mnie zachęciła, żeby zobaczyć Meksyk. Jakbyśmy mieli więcej czasu odwiedzilibyśmy Tijuanę, która jest zaledwie 30 km od San Diego !!!

sklep z cygarami

W tym sklepie zakupiliśmy cygara i szczęśliwą łapkę królika. Pan na zdjęciu jest żywy w razie jakby ktoś wątpił. Przez chwile poczułam się jak w miasteczku Dr. Quinn, ona pewnie tez się tam kręciła albo pomagała ludziom w potrzebie, no ja to ona 🙂

Kolorowe czaszki „calaveras”

BALBOA PARK

Kolejnym punktem, które odwiedziliśmy był park Balboa, nazwa może być trochę mylna i nie ma nic wspólnego z Rockym Balboa. Jest to miejsce z bardzo obszerna kolekcją kulturalną, majestatyczne budowle, różnorodne rośliny, liczne muzea, teatry jak również Zoo. Jeden dzień to zdecydowanie za mało, żeby wszytko zobaczyć. Duża część jest otwarta dla wszystkich, czyli bezpłatna 🙂 Wszystko to zostało stworzone na światowe Targi Panama- California w 1915 r. Budynki miały być tymczasowe, wybudowane jedynie na Targi, a pozostały po dziś dzień. Wydarzenie to zapoczątkowało duży rozwój w transporcie morskim miasta jak również popularyzacja samego Parku. 

Muzeum The Casa del Prado in Balboa Park
Otwarty Teatr w Parku

Przy wyjściu z parku trafiliśmy na międzynarodową wioskę, która została stworzona na Targi California Pacific Exposition z 1937r. Wioska została wybudowana by szerzyć ideę pomostu do lepszego zrozumienia między narodami. Jest tam  20 domków – narodowości w tym Polska ! Domki są w pełni wyposażone w liczne polskie akcenty jak również prowadzą to Panie z polski. Otwarte są jedynie w weekendy w godzinach 12-17 i jakimś dziwnym fartem akurat w tym czasie tam byliśmy.  

W środku jest udekorowany w tradycyjnym Polskim stylu. Podczas wszelkiego rodzaju eventów podawane są polskie dania np. Pierogi.

wnętrze Polskiego Domku w San Diego

Death Valley I Miasto Duchów- kolejny cel podróży