Nowy York – Górny Manhattan, Central Park oraz Haarlem

21 WRZEŚNIA

Central Park, Roosevelt Island Tramway, Times Square, Grand Central Terminal, Budynek Chryslera, Haarlem.

Nasz plan był dosyć napięty, wstawaliśmy wcześnie rano 6:30 i wracaliśmy koło 21:00. Ruszyliśmy na Upper East Side aby zwiedzić CENTRAL PARK. Wejść można od każdej strony i iść przed siebie. My weszliśmy od strony west side przy 79th Street.

Ogród Szekspirowski – spokojny zakątek z dużą ilością wszelkiego rodzaju roślin, głównie kwitnących. Jest szczególnie malowniczy wiosną, kiedy kwitną krokusy, róże i hiacynty. Pięknie zaaranżowany z wąskimi, krętymi ścieżkami niczym wyrwany wprost z romantycznych wierszy i sztuk Szekspira. Siedząc na pięknych rustykalnych ławeczkach i czytając książkę można całkowicie się wyciszyć.

Pomnik Władysława Jagiełły – Pomnik polskiego króla Władysława Jagiełły umiejscowiony został w samym sercu Nowego Jorku w 1945 roku. Od tamtej pory codziennie odwiedzany jest przez tysiące turystów i mieszkańców miasta. Po obu stronach cokołu znajduje się napis POLAND. Przeczytać także można: „Król Jagiełło, Król Polski, Wielki Książę Litewski, Założyciel Wolnego Związku Ludów Europy Środkowo-Wschodniej, Zwycięzca nad Krzyżackimi najeźdźcami pod Grunwaldem, 15 lipca 1410”. Został on stworzony dla ozdoby polskiego pawilonu na Światową Wystawę w Nowym Jorku. Sama byłam bardzo zaskoczona jego widokiem, bo nie wiedziałam, że jest on w tym miejscu.

pomnik króla Jagiełły

Conservatory Water – Kręcone tu były niezliczone filmy i seriale (Plotkara, Seks w Wielkim Miescie, Śniadanie u Tiffaniego, Stuart Malutki). Można tu wypożyczyć łódkę zdalnie sterowaną. Tuż obok jest ciekawy pomnik z bohaterami Alicji w Krainie Czarów.

Conservatory Water
pomnik Alicji w Krainie Czarów
Urokliwe mosty i tunele w Central Parku pod the Mall

The Mall – Promenada wysadzana rzadko spotykanymi drzewami – wiązami. Popularne w momencie ich sadzenia, teraz są raczej mało spotykanym gatunkiem roślin, a Central Park Mall szczyci się jedną z największych plantacji wiązu amerykańskiego. Prowadzi przez środek parku od 66 do 72 ulicy. Promenada ta jest znana jako miejsce spotkań. Kiedyś byli to głównie zamożni nowojorczycy, a dzisiaj to w większości deskorolkarze, rolkarze i uliczni artyści.

Belvedere Lake z zamkiem w tle

Zoo w central Parku – żyje tu ponad 150 gatunków zwierząt m.in.: pingwiny, pandy, niedźwiedzie polarne i rzadkie pantery śnieżne. Jedną z największych atrakcji jest fokarium, które mieści się pośrodku dziedzińca. Jest to fajna atrakcja dla rodzin z dziećmi, nam pewnie też by się podobało. Jednak to nasz ostatni odcinek podróży, czyli trzeba było liczyć każdego dolara $.

Zoo w Central Parku – Główna brama
Fokarium w Zoo

Kolejka na wyspę Roosevelta – Z central parku ruszyliśmy w stronę kolejki linowej. To niecały 1 km od wschodniego wejścia do Central Parku. Jest to podniebna kolejka linowa składająca się z dwóch wagoników, które jeżdżą na zmianę w przeciwne strony i mieszczą około 100 osób. Tramwaj ten to codzienna komunikacja z wyspą i kosztuję jak bilet na metro. Jeśli macie kartę MetroCard to możecie skorzystać z takiej przejażdżki w ramach karty. Widok z góry jest nieziemski, także polecam ten rodzaj komunikacji miejskiej.

Widok z wagoniku


Roosevelt Island to wąska wyspa o 3,2 km długości na 240 m szerokości, położona na rzece East River, pomiędzy Manhattanem od zachodu, a dzielnicą Queens od wschodu. Jest to tzw. sypialnia Nowego Yorku, gdzie obecnie mieszka ok. 12.000 mieszkańców. Na wyspie nie ma za bardzo co zwiedzać, ale warto się tu wybrać dla wspaniałego widoku na Manhattan i Queens.

Widok z wyspy Roosevelta
Wyspa jest zieloną spokojną odskocznią od zgiełku miasta

Rockefeller Center – składa się 19 różnego rodzaju drapaczy chmur i mini-skwerów, zajmujących 89 tys. m2 w środkowej części Manhattanu. Wybudowane przez przedsiębiorcę, milionera i spadkobierce naftowej fortuny, Johna D. Rockefellera. To właśnie z budowy Rockefeller Center pochodzi słynne zdjęcie – Lunch na belce,  przedstawiające robotników którzy podczas przerwy w pracy jedzą lunch wysoko na ziemią. Był to pierwszy nowojorski projekt, który połączył powierzchnie rozrywkowe, handlowe, biurowe i rekreacyjne w jeden wielki kompleks. W okresie bożonarodzeniowym stoi tu wielka choinka i można pojeździć na łyżwach ! To musi być magiczne !

1. Zdjęcie  - Znasz to zdjęcie, ale czy znasz jego historię? Pozdrowienia z wysokości 256 metrów nad ulicą
Lunch na wysokości 256m, Nowy York, 1932 r.
źródło: www.national-geographic.pl

GE Building – Jeden z najbardziej znanych i najbardziej rozpoznawalnych wieżowców w mieście. Ma 259 metrów wysokości i 69 pięter, jest to najwyższy budynek kompleksu Rockefeller Center . Płaskorzeźba nad głównym wejściem została wykonany przez Lee Lawrie i przedstawia Mądrość, która trzyma kompas. Znajduje się tam także część cytatu z Biblii, która w całości brzmi: „Nadejdą dla ciebie czasy bezpieczne. Bogactwem zbawienia to mądrość i poznanie, bojaźń przed Panem to jego skarb”.

Top of the Rock – Znajduję się na szczycie wieżowca w Rockefeller Center. Taras widokowy, oferujący niesamowity widok na Manhattan. Top of the Rock składa się z tarasów na trzech poziomach (piętra 67., 69. i 70.), najwyższy z nich znajduje się 260 metrów powyżej poziomu ulicy. Bilet to koszt około 35$ na osobę. Spora suma, a my mieliśmy ograniczony budżet i pogoda była kiepska, dlatego po długich myślówach zrezygnowaliśmy z wejścia. Przy słonecznej pogodzie widok jest nieziemski !

Top of the Rock
Widok z Top of the Rock
żródło: www.timeout.com

Times Square – Przyciąga on tłumy turystów, nie ma się co dziwić to miejsce zakupów, zabawy, wielkich święcących reklam, teatrów i oczywiście nowoczesnych biurowców. Tłum i zgiełk może przytłaczać, ale jest to niewątpliwie miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. To właśnie w tym miejscu Nowojorczycy witają Nowy Rok i tak od 1905r. kiedy to pracownicy „New York Timesa” postanowili uczcić powstanie nowego wieżowca przy 1 Times Square pokazem sztucznych ogni. Zapoczątkowało to noworoczną tradycje i rok później dodano do wydarzenia opuszczanie noworocznej oświetlonej kuli !

Times Square z kulą !
Time Square

Jest tu bardzo duża ilość sklepów z pamiątkami, co ja osobiście uwielbiam ! Kubeczki, koszulki, magnesy na lodówkę, kartki pocztowe to mój żywioł ! Dodatkowo jest to raj dla dzieci, tych małych i tych dużych. Ogromny 2 piętrowy sklep M&M oraz sklep Disneya ! Ja jako wielki fan Myszki Miki dostałam oczopląsu !

Sklep M&M
Sklep Disneya i mój idol ! Miki we własnej osobie 🙂

Grand Central Terminal – To nie jest zwykły dworzec to arcydzieło architektury ! Sufit w hali głównej zdobią malowidła przedstawiające znaki zodiaku i migoce rozgwieżdżone niebo, a pod stopami błyszczy wypolerowany marmur. Budynek jest klasycznym przykładem popularnej w Nowym Jorku architektury określanej jako Beaux-Art. Na swoich dwóch poziomach posiada aż 44 perony i 67 torów, co czyni go największym pod tym względem dworcem na świecie. Warto wspomnieć, że był on bohaterem wielu filmów m.in.: „Spiderman”, „Madagaskar”, „Friends with Benefits”, „The switch”, czy „W 80 dni dookoła świata”.

Hala główna dworca Grand Central, fot. Shutterstock
Główne wejście Grand Central i turysta

Chrysler Building – Jest to jeden z najciekawszych drapaczy chmur w NY. Budynek zwieńczony jest wykonaną z nierdzewnej stali iglicą. Wnętrze udekorowane jest egipskimi motywami, a sufit freskiem Edwarda Trumbulla zatytułowanym „Transport and Human Endeavor”, przedstawiającym budynki, samoloty i sceny z taśmy montażowej Chryslera. Gdy został ukończony przejął miano najwyższego budynku świata od The Trump Building oraz najwyższej zbudowanej przez człowieka konstrukcji od czasu ukończenia wieży Eiffla.

Chrysler Building

Harlem – Dzielnica  Nowego Jorku, która zajmuje większość północnej części Manhattanu. Jej populacja w większości składa się z Afroamerykanów. Niegdyś kolebka jazzu i złej sławy czarne getto. Dzisiaj można spokojnie zwiedzać tą część NY, a dzielnica jest jak najbardziej warta uwagi. Budynki tutaj są niższe i bardziej urokliwe, jak i wiele murali mają swój czar.

kamienica w Harlemie
murale w Harlemie

Apollo Theater – Pomnik historii jazu, który otwarty został w 1914r. i odziwo nie był dostępny dla czarnej ludności. Dopiero 1934r. otrzymał swoją nazwę i od tego czasu jest świątynią czarnej muzyki. To właśnie w tym miejscu koncertował Louis Amstrong, Aretha Franklin, James Brown i Jackson Five !!

Apollo Theater
kamienica niczym z serialu Przyjaciele

Kamienice z Harlemu – Podczas wizyty w Harlemie koniecznie trzeba przejść się którąś z ulic otoczonych domami z czerwono-brązowego piaskowca – tzw. Brownstones. Stanowią one nieodłączny element krajobrazu tej części Manhattanu.

kamienice w Harlemie

Na Harlemie kończymy dzisiejsze zwiedzanie, było już dawno po 21 i robiło się ciemno. Ruszyliśmy w stronę stacji metra.

Ekspresyjne kobiety Harlemu

Kolejny dzień pobytu w NY